E-Wheels E2S: alla modeller jämförda

Redaktionen på elsparkcykel.nu · Publicerad 5 november 2026

E2S är E-Wheels storsäljande serie och finns i nio varianter — från Standard på 12 kg till Max på 28 kg. Namnen är förvirrande, och det viktigaste skiljer de flesta jämförelser aldrig ut: bara tre av modellerna är lagliga att köra på svensk väg och cykelbana. Här går vi igenom alla, med verklig räckvidd sommar och vinter och aktuella priser.

Kort svar: vill du köra lagligt på cykelbana och väg är E2S V3 det bästa valet i serien — 250 W-motor, dämpning fram och bak och IP56. Pro-, GT Pro- och Max-modellerna har 500–600 W och räknas inte som cykel, även med 20 km/h-spärr.

De lagliga modellerna (250 W)

E2S V2 Standard

Laglig som cykel

Lättast (12 kg) och billigast. För korta sträckor upp till ett par kilometer enkel väg.

Motor
250 W (max 500 W)
Batteri
270 Wh
Verklig räckvidd
upp till 21 km, vinter ~13 km
Vikt
12 kg
Dämpning
Ej angiven
Bromsar
Skivbroms bak + elektronisk broms
Däck
8,5″, luft fram / punkteringsfritt bak
Vattentålighet
IP54
Maxlast · laddtid
120 kg · 5 h

Från 3 490 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V2 Long Range+

Laglig som cykel

Lagligt och lätt med större batteri än Standard. Budgetvalet för pendling.

Motor
250 W (max 700 W)
Batteri
360 Wh
Verklig räckvidd
upp till 27 km, vinter ~17 km
Vikt
12.5 kg
Dämpning
Stötdämpare bak
Bromsar
Skivbroms bak + elektronisk broms fram
Däck
8,5″, punkteringsfria eller luft
Vattentålighet
IP56
Maxlast · laddtid
120 kg · 5–6 h

Från 3 990 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V3

Laglig som cykel

Vårt val i serien: laglig 250 W-motor, full dämpning och IP56. Den bekvämaste lagliga E2S:en.

Motor
250 W (max 700 W)
Batteri
360 Wh
Verklig räckvidd
upp till 27 km, vinter ~17 km
Vikt
14 kg
Dämpning
Fram och bak
Bromsar
Skivbroms bak + elektronisk broms
Däck
8,5″, punkteringsfria eller luft
Vattentålighet
IP56
Maxlast · laddtid
120 kg · 5–6 h

Från 4 790 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

Varför är Pro, GT Pro och Max inte lagliga?

En elsparkcykel räknas som cykel i Sverige bara om den är byggd för högst 20 km/h och har en motor med högst 250 W kontinuerlig märkeffekt (lagen om vägtrafikdefinitioner, 2 §). Båda villkoren måste vara uppfyllda. E-Wheels säljer alla E2S-modeller med 20 km/h-spärr som standard, men Pro och GT Pro har 500 W och Max-modellerna 600 W nominell effekt. E-Wheels skriver själva på produktsidan för Urban Max att motorn är "olaglig".

En elsparkcykel som inte är en cykel får enligt Transportstyrelsen bara köras inom ett inhägnat område — inte på väg, cykelbana eller gångbana. Polisen beslagtar regelbundet sådana fordon och anmäler föraren för olovlig körning. Väljer du ändå en av de starkare modellerna, gör det med vetskap om att du inte får pendla med den. Läs hela regelgenomgången.

V2 eller V3 — vad är skillnaden?

V3 är 2026 års generation. Motor och batteri är desamma som i motsvarande V2-klass, så räckvidden är densamma. Skillnaden sitter i dämpningen: V3, V3 Pro och V3 GT Pro har dämpning fram och bak, medan V2 Long Range+ och V2 Pro bara har stötdämpare bak. På svenska cykelbanor med kantstenar, frostskador och gatsten gör det stor skillnad i komfort och kontroll. Priset är att V3 väger 1–1,5 kg mer.

Räckvidd: vad du får i verkligheten

E-Wheels anger både en optimal och en förväntad räckvidd — och är ovanligt ärliga: den förväntade är runt 60 % av den optimala. Vi räknar dessutom ut en vinterräckvidd för en förare på 80 kg i −5 °C och slask, med samma modell som i vår räckviddskalkylator. För de lagliga modellerna betyder det att V2 Standard räcker för ungefär 4–5 km pendling enkel väg året runt (tur och retur, med marginal), medan V2 Long Range+ och V3 klarar runt 6–7 km även en dålig vinterdag. Mer om vinterkörning.

Punkteringsfritt eller luft?

De flesta lagliga E2S-modeller finns med båda däcktyperna. Punkteringsfria däck kräver inget underhåll men är stummare och greppar sämre på vått och halt underlag. Luftdäck är bekvämare och säkrare i regn men måste pumpas. Har modellen dämpning fram och bak — som V3 — är punkteringsfritt ett bra val för pendling. På V2 Standard, utan dämpning, är luftdäcket fram det enda som tar upp ojämnheter.

Modellerna som inte räknas som cykel (500–600 W)

Får bara köras inom inhägnat område. Vi listar dem för att du ska kunna jämföra — inte som rekommendation för pendling.

E2S V2 Pro Long Range

Ej cykel — inhägnat område

500 W-motor — klassas inte som cykel trots 20 km/h-spärr.

Motor
500 W (max 1000 W)
Batteri
540 Wh
Verklig räckvidd
upp till 42 km, vinter ~25 km
Vikt
14 kg
Dämpning
Stötdämpare bak
Bromsar
Skivbroms bak + elektronisk broms fram
Däck
10″, punkteringsfria eller luft
Vattentålighet
IP56
Maxlast · laddtid
120 kg · 7 h

Från 4 990 krFinns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V3 Pro

Ej cykel — inhägnat område

500 W-motor — klassas inte som cykel trots 20 km/h-spärr.

Motor
500 W (max 1000 W)
Batteri
540 Wh
Verklig räckvidd
upp till 42 km, vinter ~25 km
Vikt
15.5 kg
Dämpning
Fram och bak
Bromsar
Skivbroms bak + elektronisk broms
Däck
10″, punkteringsfria eller luft
Vattentålighet
IP56
Maxlast · laddtid
120 kg · 7–8 h

Från 5 490 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V3 GT Pro

Ej cykel — inhägnat område

500 W-motor och 48 V-batteri — klassas inte som cykel trots 20 km/h-spärr.

Motor
500 W (max 1150 W)
Batteri
720 Wh
Verklig räckvidd
upp till 60 km, vinter ~34 km
Vikt
15.5 kg
Dämpning
Fram och bak
Bromsar
Skivbroms bak + elektronisk broms
Däck
10″, punkteringsfria eller luft
Vattentålighet
IP56
Maxlast · laddtid
120 kg · 6,5–7,5 h

Från 5 990 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V2 Max Long Range

Ej cykel — inhägnat område

600 W bakhjulsmotor — klassas inte som cykel.

Motor
600 W (max 1300 W)
Batteri
720 Wh
Verklig räckvidd
upp till 60 km, vinter ~33 km
Vikt
19 kg
Dämpning
Ej angiven
Bromsar
Trumbroms fram + elektronisk broms bak
Däck
10″ luft
Vattentålighet
IP56
Maxlast · laddtid
125 kg · Ej angiven

Från 10 990 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V2 Urban Max

Ej cykel — inhägnat område

600 W bakhjulsmotor — klassas inte som cykel.

Motor
600 W
Batteri
720 Wh
Verklig räckvidd
upp till 55 km, vinter ~32 km
Vikt
23 kg
Dämpning
Fram och bak
Bromsar
Skivbroms fram + elektronisk broms bak
Däck
10″ × 2,7″ luft
Vattentålighet
IP54
Maxlast · laddtid
120 kg · 6 h

Från 7 990 kr (grå)Finns i grå, svart — priset skiljer ofta mellan färgerna.

E2S V3 Max

Ej cykel — inhägnat område

600 W och 28 kg — klassas inte som cykel, och över 25 kg krävs trafikförsäkring oavsett.

Motor
600 W (max 1300 W)
Batteri
960 Wh
Verklig räckvidd
upp till 77 km, vinter ~41 km
Vikt
28 kg
Dämpning
Fram och bak
Bromsar
Skivbromsar fram och bak + elektronisk broms
Däck
10″ terrängdäck, luft
Vattentålighet
IP54
Maxlast · laddtid
120 kg · 8 h

Från 14 990 kr (svart)Finns i svart, grå — priset skiljer ofta mellan färgerna.

Så har vi jämfört

Motor, batteri, räckvidd, vikt, dämpning, bromsar, däck, IP-klass, maxlast och laddtid kommer från specifikationstabellerna på E-Wheels produktsidor (lästa 5 november 2026). Priser och lagerstatus hämtas automatiskt från butikens produktflöde och uppdateras varje timme. Vinterräckvidden är vår egen beräkning. Laglighetsbedömningen bygger på lagen om vägtrafikdefinitioner och Transportstyrelsens information om elsparkcyklar. Vi får provision om du köper via våra länkar — det påverkar inte vilka modeller vi bedömer som lagliga.

Vanliga frågor

Vilka E-Wheels E2S är lagliga att köra i Sverige?

E2S V2 Standard, E2S V2 Long Range+ och E2S V3 — de har en motor på 250 W nominell effekt och säljs med 20 km/h-spärr, vilket gör dem till cykel enligt lagen. Pro-, GT Pro- och Max-modellerna har 500–600 W och klassas inte som cykel, även med 20 km/h-spärr. De får bara köras inom inhägnat område. Lagar och regler för elsparkcykel →

Vad är skillnaden mellan E2S V2 och V3?

V3 är den nyare generationen (2026). Den största skillnaden är dämpningen: V3, V3 Pro och V3 GT Pro har dämpning fram och bak, medan V2-modellerna i samma klass bara har stötdämpare bak eller ingen alls. V3 väger 1–1,5 kg mer. Batteri och motor är desamma i motsvarande klass.

Räcker det att elsparkcykeln har en 20 km/h-spärr?

Nej. Lagen kräver både högst 20 km/h och en motor med högst 250 W kontinuerlig märkeffekt. En 500 W-modell med spärr är fortfarande inte en cykel. Polisen har beslagtagit elsparkcyklar med för stark motor och anmält förarna för olovlig körning.

Punkteringsfria däck eller luftdäck?

Punkteringsfria däck kan inte punktera och kräver inget underhåll, men de dämpar sämre och greppar sämre på vått och halt underlag. Luftdäck är bekvämare och greppar bättre men måste pumpas regelbundet och kan punktera. På V3 med full dämpning märks skillnaden i komfort mindre — då är punkteringsfritt ett bra val för pendling.

Jämför fler märken i jämförelseverktyget eller läs köpguiden.